piątek, 11 maja 2012

 


Cyklamen jest to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych roślin, kwitnących zimą, dającą dużo satysfakcji tym którzy dobrze się nią zajmują. Zachwyca swoimi pięknymi kwiatami przez długi czas ponieważ, gdy  jedne kwiaty przekwitają pojawiają się w ich miejsce drugie. Cyklamen jest bardzo uroczą roślinką i dodaje uroku każdemu miejscu;)



 Wielkość:
Maksymalna wysokość wraz z kwiatami 30-38cm.


Kwitnienie i zapach:
Kwitnie od jesieni do wiosny. Barwy kwiatów od białej do szkarłatnej i ciemnoczerwonej. Jak widzicie ja posiadam tą ostatnią. Moja roślina jest otrzymana z nasion, które zbierała moja babcia i jedną mi podarowała. Jak widać trzyma się świetnie i jest przepiękna. Kwiaty mogą pachnieć u swoich tego nie zapachu nie wyczuwam:D
Światło i temperatura:
Cyklamen lubi stać w chłodzie.Lubi dużo światła. Ale nie powinniśmy trzymać go na pełnym słońcu bo zmarnieje. Idealnym miejscem jest parapet od wschodu. Optymalna temperatura w dzień to 7-15 °C w temp. sprzyjająca w nocy to 5 °C. Czyli wniosek jest taki unikamy słońca ale również grzejników.
                                            

 

 Podlewanie i nawożenie:
Ziemia powinna być stale wilgotna, ale roślina nie może stać w wodzie. W okresie wzrostu i kwitnienia podlewamy 2 razy w tyg. A w okresie spoczynku tj. po przekwitnieniu podlewamy 1 w tyg. Roślinę należy nawadniać od spodu, aby nie zmoczyć bulwy. Nawozimy co 14 dni w okresie wzrostu i kwitnienia.




 


Podłoże i przesadzanie:
Ziemia z domieszką gliny. Roślin przesadzamy po przekwitnieniu, gdy zaczyna wypuszczać nowe listki, które mają kształt serca;) Cyklamen dobrze kwitnie w przyciasnych naczyniach.


Rozmnażanie:
Jak już wcześniej pisałam rozmnażamy z nasion w temp. 13-16 °C. Lub też dzielimy stare bulwy.


Nie jest może najłatwiejszą rośliną do uprawy, ale z pewnością warta zachodu. 



wtorek, 8 maja 2012




Kaktus bożonarodzeniowy (Grudzień, Grudnik, Zygokaktus, Schlumbergera)
Jest to piękny kaktus nie tylko o wielu nazwach ale również o wielu urokach. Występuje wiele odmian tej rośliny ale są bardzo podobne do siebie i równie pięknie kwitną. Bardzo populary szczególnie podczas świąt Bożego Narodzenia bo w tym okresie zaczynają kwitnąć stąd też bierze się ich nazwa. Co nie oznacza że kwitną tylko w grudniu, ponieważ mogą kwitnąc kilka razy w roku, przynajmniej moje kaktusy(mam ich 3) kwitną kilkukrotnie.



 
Kwiaty:
Kwiaty są po prostu piękne, występują licznie wyrastają z listków i nie tylko tych kończących pędy. Mogą być koloru czerwonego, różowego i białego. Są dość duże nawet do kilku cm. Gdy roślina zakwita niemal nie widoczne stają się liście. Jest cała kwitnąca
Światło i temperatura:
Grudniki nie są wymagającymi roślinami, potrzebują jasnego i ciepłego miejsca, latem nie powinny stać na pełnym słońcu, dlatego szukamy stanowiska w półcieniu. W okresie spoczynku to jest od sierpnia do października najlepsza jest temperatura poniżej 15º, ponieważ wtedy nasz kaktus znajduje się w okresie spoczynku.


Podlewanie i nawożenie:
Grudzień nie jest zwykłym kaktusem i potrzebuje dużo więcej wody niż inne kaktusy. Gdy ziemia będzie już sucha na wierzchu dostarczamy odpowiednią dawkę wody w okresie spoczynku mniejszą. Nawożenie powinno następować co 2 tyg. w okresie wzrostu, odżywką do roślin kwitnących;)
Podłoże i przesadzanie:
Próchnicze z domieszką ziemi i piasku, cały czas wilgotne, nie mokre. Najlepszym momentem na przesadzanie jest kilka tyg. po kwitnieniu.
Rozmnażanie:
Rozmnażanie rośliny jest bardzo proste poprzez fragmenty pędów- możemy włożyć je do wody i poczekać aż się ukorzenią lub bezpośrednio wsadzić do odpowiedniego podłoża.








Warto mieć tego kwiata na swoim parapecie, pięknie prezentuje się nie tylko zimą i w okresie kwitnienia, jego listki są błyszczące, żywo zielone
 a nowo wyrastające lekko różowe;)

poniedziałek, 7 maja 2012

Drzewko szcześcia ( grubosz jajowaty)

pierwsza z moich roślinek



Drzewko szczęścia-nie wiem skąd wzięła się jego nazwa, ale mam nadzieję, że naprawdę przynosi szczęście. Ale wiem za to na pewno że jest bardzo ładną rośliną i doskonale prezentuje się na naszym parapecie i nie tylko. Zachwycają swoimi owalnymi i błyszczącymi listkami. Jest to bardzo popularna i efektowna roślina doniczkowa przypominająca drzewko bonsai, a przy tym mało wymagająca.



zdjęcie zapożyczone z wikipedii

Kwiaty:
Kwiatostan pojawia się tylko u starszych roślin
(Ja u swoich drzewek jeszcze się nie doczekałam kwiatków)
Kwiaty wyrastają z górnych pędów rośliny, są koloru białego lub lekko różowego i wyglądają na bardzo delikatne. Pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. Ważne w tym przypadku jest aby drzewko zakwitło musi stać w dobrze oświetlonym miejscu.





Światło i temperatura:
Grubosz dobrze znosi suche powietrze. Lubi światło, ale w okresie letnim zbyt ostre słońce może powodować marszczenie i żółknięcie liści. Gdy zauważymy te cechy u naszego drzewka musimy go przenieść w zacienione miejsce. Doskonałym miejscem, są dobrze oświetlone parapety okienne. Najlepiej rośnie w temperaturze 20-22 °C, ale nie przeszkadzają mu temp. niższe lub wyższe o kilka kresek. Nocą korzystne są niższe temp. do 10°C. Zimą uważamy na przeciągi i mroźne powietrze. Latem dobrze jest drzewko wynieść na balkon lub nawet zakopać z doniczką w ogrodzie. Zimą należy ją przenieść do chłodniejszego, jasnego pomieszczenia. Nie należy stawiać jej blisko grzejników.

drugie moje drzewko z różowymi listkami u dołu:)
Podłoże i przesadzanie:
Lubi gleby piaszczysto-gliniaste. Powinien mieć przepuszczalne podłoże z domieszką gruboziarnistego pisaku z gruba warstwą drenażu. Grubosza przesadzamy o dowolnej porze roku tylko w przypadku gdy korzenie nie mieszczą się w doniczce.

Podlewanie i nawożenie:
Drzewko podlewamy obficie i dość często ale dopiero wtedy, gdy podłoże będzie całkowicie wyschnięte. Nawozimy 2 razy w roku wczesną wiosną i latem.






Rozmnażanie:
możemy tu zauważyć wyrastającą odnóżkę:D
U mojej rośliny możemy zauważyć wyrastającą odnóżkę, ale możemy oderwać czubek pędu z kilkoma listkami włożyć do wody, poczekać aż się ukorzeni i wsadzić. Rozmnażamy wiosna lub latem.



sobota, 5 maja 2012

Pantofelnik (Kalceolaria)



Pantofelnik
Pantofelnik zachwyca swoimi jasnożółtymi, ciekawego kształtu
kwiatami. Kwitnie w miesiącach letnich- od czerwca do września. Stanowi wtenczas kolorową ozdobę parapetu, balkonu, tarasu czy ogrodu.

Wielkość:
Kalceolaria może osiągać duże rozmiary, nawet
metr.

Kwitnienie i zapach:
Pantofelnik posiada bardzo okazałe żółte kwiaty, których średnica może dochodzić do 1,5cm. Kwiaty pojawiają się od czerwca do końca września. Prawie nie pachną.

Światło i temperatura:
Powinna stać w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Idealnym miejscem są drzewa liściaste o rzadkiej koronie. W domu nie powinna być stawiana w przeciągach.
  
Pantofelnik z góry prezentuje się jeszcze piękniej

Podłoże i przesadzanie: 
Ziemia powinna być bogata w substancje odżywcze. Korzenie dobrze rozwijają się w torfie. Rośliny nie trzeba przesadzać.  
Podlewanie i nawożenie:
Roślina w okresie wzrostu wymaga intensywnego podlewania. Ziemia powinna być mokra, ale nie wilgotna. Co dwa tygodnie należy do wody dodać nawozu oczywiście w płynie;)
Należy również utrzymywać wysoką wilgotność powietrza.

Przycinanie:
Rośliny nie trzeba przycinać.

Rozmnażanie:
Pantofelniki rozmnażają się z sadzonek. Ale można sadzić je również z nasion. 

Zdjęcia mojej roślinki. Na razie stoi w domu ale nie wykluczam przesadzenia do ogroadu, ponieważ ładnie komponuje się z innymi roślinami kwitnącymi.